Батьки мають право на безперешкодне спілкування зі своєю дитиною.

Досить часто, той з батьків, з ким проживає дитина, перешкоджає тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні. Такі дії є виправданими виключно у випадку, якщо таке спілкування перешкоджає нормальному розвитку дитину, в іншому випадку, це є порушенням норм закону, а також прав та інтересів дитини.

Дитина не повинна бути заручником неприязних стосунків між батьками та має право на вільне спілкування з кожним із батьків. Батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов'язків тим з них, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Якщо батьки не можуть дійти згоди щодо порядку спілкування з дитинною, вказане питання може бути вирішено органами опіки та піклування або в судовому порядку.

За заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.

 Рішення органу опіки та піклування є обов'язковим до виконання. Особа, яка ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, зобов'язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Той з батьків, який вважає, що його права на спілкування з дитиною порушуються не позбавлений права звернутися до суду, без попереднього звернення до органів опіки та піклування. До суду, також може звернутися особа, яка не погоджується із рішенням органів опіки.

Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.

В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.

Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров'я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.

Важливо!!!!! У разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, суд за заявою того з батьків, хто проживає окремо, може передати дитину для проживання з ним.