Згідно з законом мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Отже, якщо батьки дитини не реєстрували шлюб між собою, той з батьків з ким проживає дитина, має право отримувати від іншого аліменти на утримання дитини.

Для початку потрібно з’ясувати, як записано батька у свідоцтві про народження дитини?

1. У свідоцтві про народження дитини батько може бути зазначений за спільною заявою матері та батька дитини. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

2. У свідоцтві про народження дитини батько може бути зазначений, лише, за заявою матері, яка не перебуває у шлюбі. У такому разі, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Якщо у свідоцтві про народження дитини батько зазначений за спільною заявою батьків, то подається до суду заява про стягнення аліментів з особи, яка зазначена у свідоцтві батьком дитини.

Якщо у свідоцтві батько зазначений зі слів матері, то доведеться спочатку у судовому порядку встановити батьківство, і лише після цього звернутися до суду про стягнення аліментів.

Трапляються випадки, коли мати дитини маючи потребу у коштах та підтримки батька, не звертається до суду із позовною заявою про стягнення аліментів. Мотивуючи це тим, що батько мав би сам розуміти свій обов’язок утримувати та брати участь у вихованні дитини.

На жаль, не всі батьки є свідомими та відповідальними, а тому, я рекомендую при прийнятті рішення про стягнення аліментів, керуватися виключно інтересами дитини, яка повинна утримуватися обома батьками.