Чинним законодавством України передбаченні дієві заходи впливу на осіб, які мають заборгованість зі сплати аліментів.
Так, у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення пені у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.
Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем за заявою особи на користь якої стягуються аліменти, протягом трьох робочих днів.
Саме на підставі цієї довідки здійснюється розрахунок пені за кожен день прострочення оплати, що не звільняє боржника від погашення всієї суми боргу.
Також до боржника може бути застосована система штрафів за невиконання обов’язку зі сплати аліментів.
Як показує практика, з метою уникнення штрафних санкцій, боржники здійснюють погашення наявної заборгованості та надалі дотримуються фінансової дисципліни по сплаті аліментів.
Разом з цим, до боржника зі сплати аліментів можуть бути застосовані вмотивовані заборони державного виконавця, а саме:
1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та холощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
Найбільш ефективною з вказаного переліку є постова про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами. Більшість чоловіків (жінок) водіїв не готові полишити кермо, а тому після винесення такої заборони швидко знаходять ресурси для погашення боргу.
За наявності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці можна притягнути платника аліментів до кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.
За не сплату аліментів понад шість місяців боржника можна притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.