Особа, яка бажає та має право на отримання спадкового майна, повинна дотримуватися визначеної законом процедури прийняття спадщини та оформлення  спадкових прав.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, тобто на момент смерті спадкодавця, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він не заявив про відмову від неї.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Якщо спадкоємець не має можливості подати її особисто, він може звернутися до будь-якого нотаріуса з метою оформлення заяви про прийняття спадщини та відправити її поштою за місцем відкриття спадкової справи. Заяву бажано відправити цінним листом з описом вкладення.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом вказаного строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її, а відповідно таким, що втратив право на отримання спадкового майна.

Що робити, якщо пропущено строк для прийняття спадщини? У такому разі є два шляхи на вирішення цього питання.

Перший - за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Якщо такої згоди немає або ж відсутні інші спадкоємці, які прийняли спадщину, то потрібно звертатися до суду.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Отже, суд може встановити додатковий строк на подання заяви про прийняття спадщини за наявності поважних причин пропуску строку та доведення їх в судовому порядку.

Не вважається поважною причиною необізнаність спадкоємця щодо строку та порядку прийняття спадщини.